Price range: $10.58 through $98.98
A very elegant beer from the Baltic sea – brewed with sea salt, finely seasoned and fermented using a Bière Brut yeast. Maritime-mineral notes with a hint of pear and quince tickle the nose. A very smooth, lightly effervescent drink with a delicate sour note and a dry finish. Pleasurable, wine-like, refreshing.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6 × 22 cm |
| Varietal | Gose |
|---|---|
| Region | Rügen |
| Country | Germany |
| Size | 330mL |
| Style | Sour |
| Alcohol By Volume | 6.5% |
| Our Rating | https://www.ratebeer.com/beer/insel-brauerei-baltic-gose/615559/ |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 6 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 22 cm |