Price range: $25.98 through $139.98
This wine is fragrant and aromatic with aromas of strawberry, raspberry and some floral notes. Subtle liquorice and spice notes add some complexity to a primarily fruit driven wine. The medium weight palate has fine tannins, lovely fruit intensity and juicy acidity to finish. This is a perfect easy drinking which will match with a variety of dishes or is perfect to drink by itself.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Region | Tamar Valley |
| State | TAS |
| Country | Australia |
| Producer | Holm Oak |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 13% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |