Price range: $10.58 through $132.28
This year, the brewers decided to shave a little off the ABV to make this massive beer more drinkable, though they stopped short of calling it a sessionable Imperial IPA! The aroma is chock-full of super-fruity US hop aroma – think juicy pineapple, tart citrus, stone fruit, boiled lollies and bubblegum. On the palate, the fruity mélange is underpinned by a bold, evergreen hop bitterness. Mouthfeel is full and luxurious yet at the same time dangerously drinkable.
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 12 cm |
| Varietal | Imperial IPA |
|---|---|
| Region | Macedon Ranges |
| State | VIC |
| Country | Australia |
| Producer | Holgate |
| Size | 375ml |
| Style | IPA |
| Alcohol By Volume | 9% |
| Weight | 0.4 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 12 cm |