Price range: $8.58 through $79.98
All the roasty, toasty, malty flavours you expect from a dry Irish Stout, made with Holgate love and care. Deep and dark with a luscious creamy head from the nitro. Give our 500mL can a few gentle shakes, open it carefully and ensure opening tab is out of the way, then pour quickly into a pint glass for a perfect head, just like at the local pub (see video below). Enjoy on cold nights, in warm company and always with good craic.
| Weight | 0.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 17 cm |
| Varietal | Dry Irish Stout |
|---|---|
| Region | Macedon Ranges |
| State | VIC |
| Country | Australia |
| Producer | Holgate Brewing |
| Size | 500ml |
| Style | Irish Stout |
| Alcohol By Volume | 5% |
| Weight | 0.6 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 17 cm |