Price range: $8.58 through $79.98
One of the two beers that launched Holgate Brewhouse in 1999, this much-awarded English ESB is a long-standing favourite among beer enthusiasts. Expect a complex malt character, with toffee and candied citrus notes balanced by a pithy orange bitterness like English Marmalade, along with a touch of peppery spice and earthiness. Style: Extra Special Bitter
| Weight | 0.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 17 cm |
| Varietal | Traditional British Ale |
|---|---|
| Region | Macedon Ranges |
| State | VIC |
| Country | Australia |
| Producer | Holgate |
| Size | 500ml |
| Style | British Ale |
| Alcohol By Volume | 5% |
| Weight | 0.6 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 17 cm |