$69.98
In Stock (13)
This Heiwa Shuzo Tsuru-ume - Yuzushu is made with a one-year-old Junmai Sake and Yuzu juice, at a 1 : 1 ratio. This is higher than most Yuzushu produced elsewhere. The yuzu fruit is grown in Wakayama and is juiced with its peel, giving all the qualities of the fruit, sweet, sour & bitter. This example has a marvelous full aroma of fresh yuzu, with a zesty, citrus tart character and a fruit sweet and fresh finish. Store Yuzushu in a cool dark place, trying to avoid direct sunlight. Once opened the Heiwa 'Tsuru-ume Yuzushu' will last well for at least 8 - 10 weeks, ideally in a refrigerator.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Region | Wakayama |
|---|---|
| Country | Japan |
| Size | 720ml |
| Style | Yuzu Sake |
| Alcohol By Volume | 7.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |