$199.98
In Stock (7)
A shimmering, translucent wine. A wonderfully fresh and expressive first impression reveals an assortment of white fleshed fruit such as pear and peach which develops into notes of grapefruit, aniseed and liquorice.
“Quality does not have to come with great age! This is a fresh and elegant vintage in which Chardonnay expresses itself fully." - Cellar master Odilon de Varine The lively attack is delightfully taut. The finely poised, full-bodied palate remains incredibly light, with every sip revealing notes of damson, mirabelle plum, and ever-present pear, followed by the citrus flavours of orange and pink grapefruit. Sustained by a bold liveliness, the wine finishes satisfyingly with just a hint of salinity.
Ideal to serve as an aperitif, this vintage is also the perfect companion to fish such as line-caught bass, skate, sole, and hake, accompanied by a citrus sauce. This pairing suggestion can also be extended to sushi or maki and generally any grilled firm-fleshed fish, accompanied by green asparagus or spinach.
| Weight | 1.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 28 cm |
| Varietal | Champagne |
|---|---|
| Region | Champagne |
| Country | France |
| Producer | Gosset |
| Size | 750ml |
| Vintage | 2015 |
| Style | Champagne |
| Weight | 1.5kg kg |
| Length | 12 cm |
| Width | 12 cm |
| Height | 28 cm |