$107.98
In Stock (4)
The Gospel Straight Rye Whiskey is our answer to a bold and rich American style whiskey, made in Australia using single-sourced grain and aged in Melbourne’s dynamic climate to produce a uniquely local rye whiskey that’s distinct and honest for all occasions.
"A different angle of attack for rye and a welcome one." - David Broom, The Whisky Manual UK
"One of the most impressive Australian whiskies to be released in recent years." - Luke McCarthy, Oz Whisky Review
Straight Rye Whiskey has proudly won: --Gold at the 2024 & 2023 International Wine and Spirits Competition - the highest awarded Australian Whiskey and second highest awarded Rye Whiskey in the World for two consecutive years -- Gold at the 2022 San Francisco World Spirits Competition - the highest awarded Australian Rye Whiskey
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 25 cm |
| Varietal | Rye Whiskey |
|---|---|
| Region | Melbourne |
| State | VIC |
| Country | Australia |
| Producer | Gospel |
| Size | 700ml |
| Style | Whiskey |
| Alcohol By Volume | 45% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 25 cm |