Price range: $29.98 through $163.98
This is Summer Skins: a perfect wine for picnics, parties on the deck, and all things summer. Excellent on its own or paired with a charcuterie board, the nose boasts dried cranberry, raspberry coolie and a hint of lime flower. The palate is fruit front & centre with lovely phenolics warpping around the palate. Unfiltered, and full of texture, this wine is quaffable & crushable.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Riesling, Pinot Gris, Pinot Noir |
|---|---|
| Region | Cradle Coast |
| State | Tasmania |
| Country | Australia |
| Size | 750ml |
| Style | Orange Wine |
| Alcohol By Volume | 13.2% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |