Price range: $27.90 through $150.98
Production: Whole bunch pressed with the first 20% going to new oak and the balance cold settled. Temperature controlled fermentation over six weeks and aged on lees for 16 weeks to enhance mouth-feel. The 20% first cut is barrel fermented in new French Oak and blended back after the 16 week period to give the wine oak enhancement without wood dominance.
Tasting Notes:
Colour: – Pale Straw
Nose: – Stewed pears and fresh Apple fruit with a light ‘Toast’ from the oak treatment
Palate: – Fruit dominant with clean, full and rich flavours, the palate is long with good fruit sweetness and depth of flavour and a creamy texture and balance. This is essentially a fruit driven style with only subtle use of oak to enhance the flavours and lees ageing for the extra creamy mouth feel – giving a well rounded wine with long and pleasant finish.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 29 cm |
| Varietal | Chardonnay |
|---|---|
| Region | Canberra |
| State | ACT |
| Country | Australia |
| Size | 750 |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 12.8% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 29 cm |