Price range: $12.58 through $67.98
Staff Pick: Pat
The definition of perfect, lip-puckering tartness. Complex yeast character, funky but balanced.
Duchesee de Bourgogne is the traditional top fermented reddish-brown ale from the West-Flanders region of Belgium. This refined ale also known as "The Burgundies of Belgium" is a blend of 8 and 18 months old ales following careful maturation in oak casks. 100% natural and unpasteurized.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6 × 22 cm |
| Varietal | Flanders Red |
|---|---|
| Country | Belgium |
| Size | 330mL |
| Style | Sour |
| Alcohol By Volume | 6.2% |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 6 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 22 cm |