Price range: $49.98 through $279.49
This single vineyard, old vine grenache is an elegant dance on the palette. Beautifully balanced, with a fleshy mouthfeel. Ripe red fruits dominate, with a savoury element of Herbs de Provence. Lively acidity keeps it fresh, while the finish is long, revealing lingering notes of Christmas spices augmented by firm tannins. This Grenache is a delightful reflection of the McLaren Vale, offering both vibrancy and complexity.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 28 cm |
| Varietal | Grenache |
|---|---|
| Region | McLaren Vale |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Producer | Down The Rabbit Hole |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 28 cm |