Price range: $29.98 through $161.90
Little Orenji – a stunning balanced Semillon / Sav Blanc. All organic fruit, hand harvested, fermented on skins for two weeks in open fermenters plus a giant cement egg for eight weeks pressed off to barrel & egg for full malo. Simply racked, a touch of sulphur to ensure you have a great product with no bottle variation or oxidation & bottled.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Sauvignon Blanc, Semillon |
|---|---|
| Region | Margaret River |
| State | WA |
| Country | Australia |
| Producer | Dormilona |
| Size | 750ml |
| Style | White Blend |
| Alcohol By Volume | 11% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |