Price range: $58.98 through $320.73
TASTING NOTES: Colour: greenish yellow.
Nose: fresh, fruity, smelling of peach and pear, with the characteristic mineral nuance.
Mouth: fruity, blanca fruit, very dry and a long finish.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Chardonnay |
|---|---|
| Region | Chablis |
| Country | France |
| Size | 750mL |
| Style | Chablis |
| Alcohol By Volume | 12.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |