Price range: $23.98 through $125.64
Crunchy bright and intense aromatics of chilled red apple skin, fresh mulberry, dawn’s cranberries, violets after rain, a perfectly scented carnation in a lapel’s buttonhole, daphne in early Spring. Here there is grip and mouthfeel yet also a long and very clean channel of acidity, sluicing everything to palate’s lingering end. The textured and intense fruit qualities of red apple sorbet and raspberry ice cream marry well with said acidity and texture, making for a balanced pink wine that is not too much but not too little.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Rose |
|---|---|
| Region | Barossa Valley |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Producer | Dandelion |
| Size | 750ml |
| Style | Rose |
| Alcohol By Volume | 13.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |