Price range: $33.98 through $183.98
This dry style is clean on the nose with aromas of white flowers and lime. A juicy abundance of fresh grapefruit and lime are threaded with herbal, floral and stony nuances. A crunchy mid-palate yields to an invigoratingly bright and animated finish.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Riesling |
|---|---|
| Region | Canberra |
| State | ACT |
| Country | Australia |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 12.8% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |