$370.00
In Stock (3)
Clase Azul Reposado is an ultra-premium reposado tequila made with 100% Tequilana Weber Blue Agave that is slow cooked in traditional stone ovens for a minimum of 72 hours. Once the agave reaches a deep, rich flavour, it is fermented with proprietary yeast prior to distillation. Once the tequila is distilled, it is aged for 8 months in hand-selected oak barrels. This process results in a superb, smooth taste which exceeds expectations with each sip.
| Weight | 1.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 32 cm |
| Country | Mexico |
|---|---|
| Size | 750ml |
| Style | Tequila |
| Alcohol By Volume | 40% |
| Weight | 1.4 kg |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 32 cm |