Price range: $15.98 through $305.98
Mosaic is the ultimate shape-shifter, and here it’s found its perfect partner in our house yeast. This DDH IPA is a vibrant tropical medley of ripe papaya, guava, and a hit of red berry. While the fruit profile is intense, the real star is the texture; we’ve worked our fermentation process to produce a luxurious, creamy mouthfeel that lingers on the palate. It’s a velvet-smooth experience from start to finish. As always, there is no lactose in our beers.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 16 cm |
| Varietal | DDH IPA |
|---|---|
| Region | Marrickville |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | Bracket Brewing |
| Size | 440ml |
| Style | IPA |
| Alcohol By Volume | 6.9% |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 16 cm |