Price range: $16.98 through $336.98
When we say this Citra release is "Thick,” we mean it. We’ve dialled in the body to create a juicy, smoothie-like consistency that carries a massive wave of tropical fruit. Expect huge hits of mango, stone fruit, and zesty lemon, all rounded out by a sophisticated hint of white grape. It is thick, velvety, and perfectly balanced, designed for those who want their IPA to be as smooth as it is bold.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 16 cm |
| Varietal | DDH DIPA |
|---|---|
| Region | Marrickville |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | Bracket Brewing |
| Size | 440ml |
| Style | DIPA |
| Alcohol By Volume | 8.5% |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 16 cm |