Price range: $39.98 through $219.06
Pre-harvest warmth is reflected in the intensity and generosity of all of the wines the season produced, and none more so than Skin-n-Bones Pinot Noir. Exceptional colour and palate weight balanced with herbaceous notes of thyme and mint. Currently giving shades of a dark-eyed, brooding teen, as this wine matures further it promises to develop an even more complex personality. You’ll definitely be needing some for today and some for the cellar.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Region | Basket Range |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Producer | BK Wines |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 12% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |