Price range: $27.98 through $152.35
BK's Oishi Pinot Grigio drinks like a sensory snapshot of the spring that was. Wisps of fresh aroma that tickle and tantalise. Fresh pears. Honeysuckle. Juniper berries. Bitter grapefruit rind. Smooth but a little spicy, this is a great white with beautiful bite. Refreshing, easy, with beautifully balanced acid. The Adelaide Hills are alive.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Pinot Gris |
|---|---|
| Region | Adelaide Hills |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Producer | BK Wines |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 12.8% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |