$89.98
In Stock (5)
Our Tasting Notes
Nose: Orchard fruits, freshly cut melon, vanilla cream and some polished oak.
Palate: Buttery pastry, cinnamon spice, bursting with orchard fruits and wonderfully integrated vanilla.
Finish: Toasted nuts, vanilla and apricots.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Scottish Whiskey |
|---|---|
| Region | Speyside |
| Country | Scotland |
| Producer | Benriach |
| Size | 700ml |
| Style | Whiskey |
| Alcohol By Volume | 46.0% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |