Price range: $14.98 through $140.98
The true Prince of Darkness may have left the stage, but his riffs, antics, and legend will echo forever. This one’s for Ozzy. The Prince of Darkness Black IPA will have you Flying High Again with its wild ride of roasted malts and hoppy Sweet Leaf that’ll get your senses headbanging in no time. It’s as dark (as his eyeliner), Iron Man strong, and smoother than a bat’s wing (No More Tears, no bats were harmed in the making of this beer… probably).
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 16 cm |
| Varietal | Black IPA |
|---|---|
| Region | Auckland |
| Country | New Zealand |
| Producer | Behemoth Brewing |
| Size | 440ml |
| Style | IPA |
| Alcohol By Volume | 6.66% |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 16 cm |