Price range: $14.98 through $148.71
Bloom State captures the spirit of the PNW in a glass — A bold Hazy IPA bursting with juicy hop character. Brewed with a stacked lineup of Citra, Citra Cryo, Citra Dynaboost, Simcoe, Simcoe Cryo, Cashmere & Amarillo, it delivers layers of zesty citrus, juicy tropical fruit & ripe peach. The body is Soft & smooth with a juicy orange juice like finish. Boldly Kiwi from the first sip to the last.
| Weight | 0.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 17 cm |
| Varietal | Hazy IPA |
|---|---|
| Region | Seaford |
| State | VIC |
| Country | Australia |
| Producer | Banks Brewery |
| Size | 500ml |
| Style | IPA |
| Alcohol By Volume | 6.4% |
| Weight | 0.6 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 17 cm |