$144.98
In Stock (2)
Nose Warm inviting nose with Caramel Toffee Notes, Soft Oak Vanilla, Malt Cereal and a hint of Coconut.
Taste A surge of Rich Earthy Malt with sweet and spicy notes of Liquorice, Cloves, Dried Fruit and Green Cardamom. A small splash of water opens the Rich Malt flavours even more and enhances the silky mouthfeel.
Finish Long Malty finish yields to Cloved Oranges and Aniseed.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 28 cm |
| Varietal | Irish Whiskey |
|---|---|
| Country | Ireland |
| Producer | Ballykeefe |
| Size | 700ml |
| Style | Irish Whiskey |
| Alcohol By Volume | 46% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 28 cm |