Price range: $11.58 through $110.00
A beer with a nice bright amber color and a white head. Distinct citrusy notes of tangerine are complemented by notes of melon and mango. The taste immediately shows that this is a unique interpretation of classic English IPAs: the yeast strain - selected and grown at the brewery - gives it an unequivocally Baladin character.
| Weight | 0.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6 × 26 cm |
| Varietal | Italian IPA |
|---|---|
| Country | Italy |
| Producer | Baladin |
| Size | 330ml |
| Style | IPA |
| Alcohol By Volume | 5.5% |
| Weight | 0.6 kg |
| Length | 6 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 26 cm |