Price range: $31.98 through $174.30
Pale straw with green highlights. Powerful gooseberry, white currant, red capsicum, passionfruit and lime peel aromas on the nose. Medium-bodied, with strong flavours of makrut lime, passionfruit, lemongrass and a refreshingly smooth, dry and persistent finish.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Sauvignon Blanc |
|---|---|
| Region | Marlborough |
| Country | New Zealand |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 13% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |