Price range: $22.98 through $125.67
A mid-weight wine, seamless in structure, with balance, very fine tannins, focus and a lingering finish.
Color: Deep, ruby red
Nose: Persistent fragrance of mature red fruit.
Palate: It’s a well-structured, smooth wine, with soft tannins and distinct notes of red fruit
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Sangiovese |
|---|---|
| Region | Tuscany |
| Country | Italy |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 13.0% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |