$51.98
In Stock (3)
This sake is absolutely made to be enjoyed with a meal. Indeed, in Japan, this sake is only traded to the restaurants not to retail shops. It has cleanness & richness of Junmai sake with super dry finishing as it shows SMV +10. Great to be enjoyed chilled. During a meal.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | SAKE |
|---|---|
| Country | Japan |
| Size | 720ml |
| Style | Junmai |
| Alcohol By Volume | 16.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |