Price range: $52.98 through $288.66
Grilled pineapple, yellow peach and papaya aromatics, supported by a gentle smokieness from barrel fermentation. The palate is fine, with grilled cashew matching to stonefruit flavours. Medium bodies, with a fresh cream note from aging on lees. Complex, savoury and structured style of Sauvignon Blanc.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Sauvignon Blanc |
|---|---|
| Region | Otago |
| Country | New Zealand |
| Producer | Amisfield Estate |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 13.9% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |