Price range: $6.58 through $117.98
An intense, full-bodied pilsner that is a reinterpretation of the Bohemian-style Pilsner. Alhambra Reserve 1925 is dark amber in colour, with a bright appearance and a head of thick creamy foam. Its intense aroma combines soft fruity notes with subtle hints of cereal, and light floral and spice overtones that are typical of Saaz hops. Cereal and hop flavours are perfectly balanced with a medium bitterness counterpoint.
| Weight | 0.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6 × 26 cm |
| Varietal | Lager |
|---|---|
| Country | Spain |
| Producer | Alhambra |
| Size | 330ml |
| Style | Lager |
| Alcohol By Volume | 6.4% |
| Weight | 0.6 kg |
| Length | 6 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 26 cm |