Price range: $6.98 through $136.98
Staff Pick: Ingrid
A good kick of tropical stonefruit thats typical of mosaic dominant beers. A fruity IPA that's not a hazy!
Mosaic is without a doubt the favourite hop of our brewers, and the first of our single-hopped IPAs. This Mosaic IPA has bucket loads of tropical fruit, peach and melon on the nose and palate, balanced by a moderate bitterness and light malt base.
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 12 cm |
| Varietal | Australian IPA |
|---|---|
| Region | Sydney |
| State | Australia |
| Country | Australia |
| Size | 375mL |
| Style | IPA |
| Alcohol By Volume | 6.8% |
| Our Rating | https://www.ratebeer.com/beer/akasha-mosaic-ipa/601209/ |
| Weight | 0.4 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 12 cm |