Price range: $11.98 through $158.98
Layered with Ethiopian Black Barley and Roasted Tibetan Purple Malt, grains with roots dating back to 4500 BC. It is a malt bill that takes no back seat, stepping confidently to the forefront of the palate with nutty, roasty depth and a rich chocolate finish.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 16 cm |
| Varietal | Black IPA |
|---|---|
| Region | Wollongong |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | Seeker Brewing |
| Size | 440ml |
| Style | IPA |
| Alcohol By Volume | 6.5% |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 16 cm |