Price range: $36.98 through $199.98
The Chardonnay undergoes a full barrel ferment, and a wild ferment too. Springs Road use about 30% new French oak, the balance being one and two year-old barrels. Oak character is present but it doesn't overwhelm the wine. The wine is stopped from going through secondary fermentation (malolactic) to keep the nice crunchy acidity.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Chardonnay |
|---|---|
| Region | Kangaroo Island |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Producer | Spring Road Winery |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 13.0% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |