Price range: $89.98 through $488.98
Brooding notes of glacé cherry, cardamom spice and undergrowth on the nose. The wine shows a lovely balance of umami and red fruits underscored by savoury notes of mushroom, cured meat, cherries and faintly crushed tomato leaf on the palate. Finely boned tannin, a lively acid, and a bright future ahead.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Region | Coal River Valley |
| State | Tasmania |
| Country | Australia |
| Producer | Pooley Wines |
| Size | 750ml |
| Alcohol By Volume | 13.8% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |