Price range: $7.98 through $76.98
A dark wheat beer with flavours and aromas of dark malts. A complex beer, with a rich fruitiness of banana, hints of apple and cinamon
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 26 cm |
| Varietal | Dunkelweizen |
|---|---|
| Country | Germany |
| Size | 500mL |
| Style | Wheat Beer |
| Alcohol By Volume | 5.3% |
| Our Rating | https://www.ratebeer.com/beer/weihenstephaner-hefeweissbier-dunkel/4583/ |
| Weight | 0.8 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 26 cm |