Price range: $27.98 through $154.98
Very pale straw with a hint of green.
White peach fruit aromas with a touch of spice.
Rich amalgam of flavours – ripe fruit and spice. Lovely viscous mouthfeel with a cleansing acidity on the finish.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Pinot Gris |
|---|---|
| Region | Tumbarumba |
| State | New South Wales |
| Country | Australia |
| Producer | Mount Tumbarumba Vineyard |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 13% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |