$200.00
Out of stock
Nose: Sweet brandied fruits and vanilla
Palate: Christmas pudding and allspice integrate elegantly with subtle suggestions of maple sweetness with a citrus twist.
Finish: Zesty and warming, the finish offers an enduring memory of sweet spiciness.
Matured in Apera barriques and Bourbon casks. Carefully blended and finished briefly in Bird in Hand Chardonnay cask, this offering has yielded a whiskey with russet gold hues. It offers delightfully balanced complexity with maple syrup overtones which will undoubtedly make it memorable whiskey for any special occasion.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 7 × 25 cm |
| Varietal | Whiskey |
|---|---|
| Region | Adelaide Hills |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Producer | Bird In Hand |
| Size | 500ml |
| Style | Whiskey |
| Alcohol By Volume | 40.0% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 15 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 25 cm |