Price range: $54.98 through $301.93
A “hands-off” approach delivers a pure expression of Central Otago to your glass; an expressive nose and deeply fruited palate displaying vibrant notes of red and black cherry, rich mocha and supple, silky tannins leading into a very long finish.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Region | Central Otago |
| Country | New Zealand |
| Producer | Te Mata |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 13.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |