$89.98
In Stock (5)
95 points "Slinky texture and elegant line. The flavours stretch out long and true, with a stony savouriness on the exit." - Dave Brookes (Halliday Wine Companion)
This is an exquisite Single Vineyard Chardonnay from Anna Pooley and the whole Pooley team.
The Cooinda Vale fruit in this wine once formed an integral component of the famous Yattarna Chardonnay from Penfolds. Since 2016 Anna has kept the fruit separate in order to produce a single expression from this immaculate site. And it's a blinder. It's a blistering Chardonnay - tight, nervy and crackling with energy. Get in now on what is sure to be one of Tasmania's most sought-after Chardonnays given time.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Chardonnay |
|---|---|
| Region | Tasmania |
| State | TAS |
| Country | Austraia |
| Producer | Pooley |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 13% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |