Price range: $15.98 through $219.98
Locked On fruited sour born straight out of our pilot program. On a base of wheat, spelt, barley, and rye we’ve combined three types of lactobacillus and let them work their magic over 3 weeks before fermenting out with a Belgian yeast on a blend of morello and sweet cherries. The result is a tart, slightly acetic, acidity with a deep, full cherry character while a small addition of fresh cherry juice at canning provides a sweet and fruit-forward structure.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 16 cm |
| Varietal | Imperial Belgian Cherry Sour Ale |
|---|---|
| Region | Botany Bay |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | One Drop |
| Size | 440ml |
| Style | Sour Ale |
| Alcohol By Volume | 8.3% |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 16 cm |