$284.98
In Stock (1)
Octomore 16.2 is a bold experiment in marrying intense Islay smoke with the richness of European wine casks. Distilled from Scottish barley peated to 101.4 PPM, it is aged in a combination of Oloroso sherry butts, Amarone barriques, and French oak casks. The result is a whisky that remains unmistakably Octomore but with a decadent twist of fruit and spice. Finished in Madeira and Moscate Casks.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Single Malt Scotch Whisky |
|---|---|
| Region | Islay |
| Country | Scotland |
| Producer | Bruichladdich Progressive Hebridean Distillers |
| Size | 700ml |
| Style | Whisky |
| Alcohol By Volume | 58.1% |
| Weight | 1kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |