$277.98
In Stock (1)
16.1 is crafted using 100% Scottish Mainland Concerto Barley, malted to 101.4 PPM and aged in cask for 5 years, with an ABV of 59.3%. This elegant liquid is matured in first-fill bourbon barrels, bringing forth intense peat smoke with surprising delicacy. Salted caramel, honeyed melon and apricot lead into chocolate and coconut, accompanied by a soft wave of earthy minerality and lingering smoke.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Single Malt Scotch Whisky |
|---|---|
| Region | Islay |
| Country | Scotland |
| Producer | Bruichladdich Progressive Hebridean Distillers |
| Size | 700ml |
| Style | Whisky |
| Alcohol By Volume | 59.3% |
| Weight | 1kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |