Price range: $69.98 through $375.16
The L.A.S. Vino Albino Pinot is a rosé made from pinot noir & chardonnay grapes grown in forest grove soils over granitic rock. Enticing, thanks to the aromas and flavours- all florals, beeswax and freeze-dried raspberries. The palate unfurls with spiced poached cherries, clotted cream and pear-skin phenolics adding texture.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Rose |
|---|---|
| Region | Margaret River |
| State | WA |
| Country | Australia |
| Producer | Las Vino |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 13% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |