Price range: $35.98 through $194.98
The Holm Oak Pinot Noir is a generous wine. Ruby red in colour with prominent aromas of dark cherry, red berries and a hint of sweet spice. Soft and inviting from the first sip, then opening to a peacock’s tail of red stone fruit, strawberries and fresh mushrooms on a textured framework of fine tannins, restrained toasted oak and light savoury notes. This is balanced with lingering acidity, resulting in a satisfying, long finish.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Region | Tamar Valley |
| State | TAS |
| Country | Australia |
| Producer | Holm Oak |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 13.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |