$359.98
Out of stock
Tasting Notes
Nose: At first you’re reminded of Autumn, picking brambles and blackberries then combining them in a pot for jam. The jam flavour fills the air as you spread previously made homemade marmalade on a warm oatmeal biscuit. The oak creeps through as does the oloroso sherry sweetness.
Palate: Melted chocolate orange and oloroso sherry poured over steamed plum pudding. Sprinkles of cinnamon, ground nutmeg, white pepper doused with peppered strawberry coulis.
Finish: A long rich and lingering finish delivers at the end, a very memorable experience.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Scotch |
|---|---|
| Region | Scotland |
| Country | Scotland |
| Producer | Glendronach |
| Size | 700ml |
| Style | Whiskey |
| Alcohol By Volume | 48.0% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |