Price range: $58.98 through $318.98
This year’s chardonnay was picked across a seven day period in early March, offering a full flavour profile from the vineyard's lean granitic soil.
The fruit was immaculate - fully ripe with ideal natural acidity. The juice fermented in a mixture of 600 litre demi-muids and 228 litre barriques. As usual, the new oak component is around 25%.
This release shows greater intensity than previous years and an approachable palate, due to the combination of a lighter crop and extended ripening.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Region | Beechworth |
|---|---|
| State | VIC |
| Country | Australia |
| Size | 750ml |
| Alcohol By Volume | 13.2% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |