Price range: $49.90 through $269.90
A pinot typified by perfume, spice, nuanced tannin and freshness. Medium-full bodied, with concentration of fruit tempered by fine structure. Elegant and ethereal. Enjoy with game meats and decanting is recommended.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Region | Coal Valley |
| State | TAS |
| Country | Australia |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 13.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |