Price range: $7.90 through $103.90
Badlands' multi-medal-winning beer now in tinnies! Rich toffee and treacle malt backbone is exploded with hops. The highly sought after American hop varieties Simcoe, and Mosaic are counterbalanced by Aussie grown Cascade, and Melba hops. Grapefruit, melon, bubble gum and passionfruit flavours come through and a soft but robust bitterness rounds out the picture.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 16 cm |
| Varietal | Red IPA |
|---|---|
| Region | Orange |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | Badlands Brewery |
| Size | 440ml |
| Style | IPA |
| Alcohol By Volume | 5.9% |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 16 cm |